Indhold er hentet
Globe Buddy ApS sælger hundefoder med klimamærke
Iværksætter satser på at skille sig ud med hundefoder med klimaberegning, som er kommet i hus med Erhvervshus Midtjyllands hjælp.
Indhold er hentet
Godbidder til hunde fra Globe Buddy ApS i Randers sælger godt i både Tyskland, Spanien og Italien.
Fire foderprodukter til hundeejere er indtil videre til salg på Amazon og på virksomhedens egen hjemmeside globebuddy.dk.
To er plantebaserede, og et med laks fra bæredygtigt havopdræt. Og snart lander et insektbaseret fuldfoder på markedet.
”Vi lancerer snart vores femte produkt, som er innovativt og baseret på dansk insekt-protein, og derfor mindre klimabelastende end markedets traditionelle hundefoder”, fortæller iværksætter Bjarne Gravesen Jensen.
Han er uddannet journalist og har tidligere været ansat i en hundefodervirksomhed i fire år, hvor han har oplevet en spirende interesse fra hundeejere for mere klimavenligt foder.
Det satte tanker i gang, og han startede Globe Buddy med fokus på at mindske klimaaftrykket for millioner af hunde. Hans bror kom med, og de arbejder på at få virksomheden til at vokse.
Deres første produkt, som er produceret i Danmark, blev lanceret i sommeren 2021.
”Jeg ville gerne sælge det på Amazon, men vidste ikke hvordan og tænkte, at jeg nok kunne få hjælp i Erhvervshus Midtjylland”, fortæller Bjarne Gravesen Jensen.
Han kontaktede erhvervshuset, og det betegner han i dag som en klog beslutning.
Indhold er hentet
”Deres vejledningen har været værdifuld og åbnet vigtige døre for Globe Buddy. De har vist en oprigtig interesse, og jeg har fået ris, ros og brugbar feedback, og det giver motivation”, mener han.
Bjarne Gravesen Jensen fik hurtigt tilskud fra en iværksætterpulje til at købe rådgivning hos et konsulentbureau, så det første produkt kunne sættes til salg på Amazon.
Derefter blev han ledt til Rethink Business, som er et projekt, der drives af Lifestyle & Design Cluster, hvor Globe Buddy har fået hjælp til at få beregnet virksomhedens CO2-fodaftryk.
”Det var en stor hjælp at få penge til det, for den slags er dyrt og svært. Men vigtigt i forhold til markedet og forbrugerne. Vi vil være det troværdige brand i hundefoderbranchen, og nu er vores klimaberegning verificeret”.
Han forventer, at kravene til gennemsigtighed og dokumentation stiger de kommende år og lægger vægt på, at Globe Buddy er topklar.
”Vores forventninger er, at Globe Buddy vil gøre sig godt i Europa, for der er en stigende interesse for klima og miljø blandt hundeejere. Ikke mindst i Tyskland. Og snart 100 millioner hunde”, fremhæver Bjarne Gravesen Jensen.
Udover at få åbnet døre til programmer med økonomisk tilskud via Erhvervshus Midtjylland og få input til de ansøgninger, han har skrevet, har han også fået kontakt til potentielle samarbejdspartnere.
Som iværksætter føler du indimellem, at du drukner i opgaver. Men så er det guld værd at kunne sende en mail til erhvervshuset, hvis jeg er i tvivl. Det virker som en back up funktion, som jeg ikke betaler løn til, og det er helt fantastisk for en lille startup”, siger Bjarne Gravesen Jensen.
Globe Buddy ApS er fra Viborg Kommune
Indhold er hentet
Book uforpligtende sparring
Hvad enten du har brug for sparring om strategi, salg, markedsføring, kapital, eksport, grøn omstilling, digitalisering eller noget helt andet, er vi klar til at hjælpe.
Det er både gratis og uvildigt - og koster kun din tid.